پامیس چیست؟ آیا این عبارت را تابحال شنیده‌اید؟ اگر مطالعه علمی در این زمینه دارید؛ اگر در گوگل ترنسلیت تلفظ pumice را چک کرده‌اید؟ چه تلفظی را می‌شنوید؟ بله، کلمه پامیس را می‌شنوید. با این وجود پومیس چیست؟ پوکه معدنی چیست؟

همانطور که در پست‌های قبلی توضیح دادیم پومیس، پامیس و پوکه معدنی همه یکسان هستند. تنها تلفظ اشتباه کلمه لاتین pumice است که در فارسی پومیس نوشته می‌شود. در هر صورت پامیس یا پومیس معادل انگلیسی پوکه معدنی است. اما فراموش نکنید تلفظ صحیح پامیس است. امروز در این پست شما را با مشخصات عمومی pumice و تاریخچه پامیس آشنا می‌کنیم.

مشخصات عمومی پامیس چیست

مشخصات عمومی پامیس را می‌توان چنین تعریف کرد: پومیس سیلیکات آلومینیومی با خاستگاه آذرین و ساختمانی حجره‌ای و متخلخل است. این سنگ اسفنجي سبك وزن در فوران‌های آتشفشاني انفجاری بوجود می‌آيد. دارای شبكه‌‌ای از حباب‌های گازی در شيشه‌ آتشفشاني و كانی‌هاست.

پاميس مي‌تواند در انواع مختلف ماگما مانند ماگماهای بازالتی، آندزيتی، داسیتی و ريوليتی شكل بگيرد. پومیست نیز دارای همان خاستگاه و ترکیب شیمیایی است. تنها از نظر اندازه دانه با پامیس یا پوکه معدنی تفاوت دارد. به علت آن که در ترکيب پاميس و پاميسيت مقدار زيادی گاز و بخار آب وجود دارد، لذا وزن مخصوص اين مواد معمولاً بسيار کم و حجم آنها زياد است. ( وزن مخصوص پوميس غالباً کمتر از يک مي‌باشد ). ویژگی‌هایی مانند وزن مخصوص ظاهری کم، ساختمان حجره‌ای، سبک وزنی، عایق صدا و گرما و قابلیت سایندگی عالی سبب مزیت پامیس شده‌اند. این مزایاسبب شده پامیس و پامیسیت در کاربردهای صنعتی سودمند باشند.
مشخصات پامیس بدین شرح است: پاميس به رنگهاي سفيد، خاكستری، صورتی، زرد كمرنگ يا قهوه‌ای ديده می‌شود. دانه‌های درشت‌تر از 2 ميلي‌متر را پوميس و انواع دانه ريزتر از 2 ميلي متر را پوميسيت می‌نامند.

تاریخچه پامیس چیست

تاریخچه پامیس چیست ؟ یونانی‌ها و رومی‌ها از قدیم می‌دانستند که برخی از سنگ‌های آتش‌فشانی دارای این ویژگی‌اند. این سنگ‌ها همان پامیس است. پامیس پس از خرد شدن و سپس به صورت گرد درآمدن، با دوغاب آهک و ماسه، ملاتی ایجاد می‌کنند. نه تنها دارای پایداری فشاری است، بلکه در برابر املاح آب دریا و مواد محلول در آب نیز پایدار است.
یونانی‌ها این سنگ را از جزیره‌ای به نام «ترا» که اکنون «سانتورین» نامیده می‌شود به دست می‌آورند. این سنگ هنوز مورد استفاده است.

در ادامه بحث پامیس چیست از نظر تاریخی می‌توان گفت، از زمان امپراطوری روم به عنوان یک ماده ساختمانی سبک وزن به کار برده شده است. در طی قرن نوزدهم در اروپا کاربرد زیادی داشته است. همچنین انفجار ناگهانی کوه سنت هلت در ایالت واشنگتن در 18 مه 1980 باعث بارش خاکستر آتشفشانی روی نواحی شمال باختری شد.

این انفجار، حاصل آتش فشان است. در طول تاریخ حوادث مشابه آن در این سرزمین که از کانادا تا کالیفرنیا گسترش یافته، بوده است. کوه سنت هلن بطور تقریبی 5 بیلیون ذرات خاکستر آتشفشانی و پومیسیت به هوا پرتاب کرده است. این آتشفشان برخلاف بیشتر قله‌های آبشاری، از مقدار زیادی مواد داستی و مقادیر کمی آندزیت و بازالت پدید آمده است.

برای اینکه با کاربرد پامیس بیشتر آشنا شوید. به مقاله کاربرد پوکه معدنی مراجعه نمایید.