پوکه ساختمانی کاربرد و ویژگی‌های مخصوص به خود را داراست. سالهاست مصرف پوکه  در تولیدات قطعات سبک و نیمه سبک رایج است. در شیب بندی و کف سازی ساختمان به منظور خاصیت ضد حریق بودن و سبکی سازه مورد استفاده مهندسین و سازندگان قرار می‌گیرد.

پوکه ساختمانی

پوکه چیست؟ قبلا درباره پوکه معدنی چیست مطالبی ارایه شد. امروز صرفا به مفهوم پوکه ساختمانی می‌پردازیم. پوکه ساختمانی اصطلاح رایجی است که بین مصرف‌کنندگان عام پوکه معدنی گفته می‌شود.

امروزه در بازار ساختمان و محافل علمی عبارات مختلفی بکار برده می‌شود: مثل پوکه معدنی، پوکه، پومیس و پامیس. در پست امروز درباره پوکه ساختمانی صحبت خواهیم کرد. البته همان اطلاعات پوکه معدنی با تمرکز بر کاربرد ساخت و ساز ارایه خواهد شد. قبل از شروع بحث اصلی بهتر است بداینم پامیس چیست؟

پوکه ساختمانی یا پامیس 

پوکه پامیس سیلیکات آلومینیومی با خاستگاه آذرین و ساختمانی حجره‌ای و متخلخل است. این سنگ معمولا اسفنجی سبک وزن است. در فوران‌هاي آتشفشانی انفجاری به وجود می‌آید.  دارای شبکه‌ای از حباب‌های گازی در شیشه آتشفشانی و کانی‌هاست.

پوکه ساختمانی پوزولانی

پوکه پوزولانی یا همان پومیس رابطه دیرینه ای (دو هزاره) با سیمان دارد. رومی‌ها برای ساختن بتنی که به خاطر ماندگاری شگفت انگیزش شهرت دارد، پومیس ریزدانه را با آهک شکفته مخلوط می کردند.

سیمان پرتلند مدرن نیز به پوکه نیاز دارد. پومیس ریزدانه (پوزولانی) موجب واکنش های ثانویه در عمل آوری بتن می‌گردد.

پوزولان‌ها عبارتند از مواد سیلیسی و آلومینی ریز دانه که در حضور رطوبت و در دمای معمولی با هیدروکسید کلسیم واکنش شیمیایی انجام داده. پوزولان‌ها ترکیباتی با خواص سیمانی تولید می کنند.

کاربرد پوکه ساختمانی در صنعت ساختمان

کاربرد پوکه در صنعت ساخت و ساز بسیار متنوع است. در تولیدات بتنی انواع پوکه ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد استفاده:

 • به عنوان پرکننده کف ساختمان
 • در شيب‌بندي پشت بام،
 • استفاده در ملات پشت کار (مانند سنگ نما و …)
 •  انواع سیمان کاری‌های نما و رویه کاری
 •  حائل بین خاک و بتن (مانند بتن‌های فونداسیون، پایه پل‌ها، دیوار تونل و سدها، سقف کانال‌های زیر زمینی، حائل بین دیوارهای طبقات زیرین با خاک)،
 • ساخت انواع بتن سبک با مقاومت مناسب،
 • تعمیر و نگهداری قطعات بتنی
 • و انجام ایزولاسیون لوله‌های زیر آب رودخانه‌ها، دریاها و …

مزایای پوکه ساختمانی پوزولانی

تحقیقات نشان می‌دهد مزایای پوکه پوزولانی بدین شرح است:

 • افزایش مقاومت فشاری
 • تقویت در برابر حمله شیمیایی
 • افزایش مقاومت در برابر حمله سولفات
 • مهار و خنثی کردن واکنش قلیایی سیلیسی مخرب( ASR )
 • کاهش حرارت هیدراتاسیون
 • مقاومت در برابر سایش را افزایش می‌دهد
 • نفوذپذیری را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد
 • دوام را بهبود می بخشد

فروش پوکه ساختمانی

پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار

پوکه پوزولانی سبکدانه کانیار نوعی از پوکه معدنی است. اما این ماده معدنی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به پوکه معدنی اسکوریا یا پوکه سفید دارد. برخلاف رنگ سیاه یا قهوه‌ای پوکه قروه، پومیس سبکدانه کانیار رنگی خاکستری مایل به سفید دارد. در تولید بتن‌های رنگ روشن یا دیوارهای پیش ساخته در آزمایشگاهها سرآمد دیگر انواع پوکه معدنی در کشور است.

میزان تخلخل و فشردگی آن نسبت به اسکوریا کمتر بوده. در نتیجه از مقاومت فشاری بسیار بالایی برخوردار است. نسبت به پوکه معدنی تبریز آهک فعال ندارد. پس تجزیه پذیر و ضد موریانه است.

برخلاف پوکه قروه که با سیمان به تنهایی ترکیب خوبی ندارد. همچنین اکثر بلوک سازان را وادار می‌کند تا از ماده معدنی ترکیبی دیگر استفاده کنند. پامیس پوزولان سبکدانه کانیار اختلاط بسیار عالی با سیمان دارد.

در تولید قطعات سبک پوکه معدنی سبکدانه کانیار مصرف سیمان را به مقدار زیادی کم می‌کند. انواع پوکه ساختمانی یا همان پوکه معدنی چیست؟ سالهاست بازار سبک‌ سازی ساختمان را به خود اختصاص داده است.

امروزه بنا نهادن ساختما‌های مرتفع و سبک بتنی با کمک تکنولوژی‌های به روز دنیا، سبب شده که صنعت سبک سازی بسیار پر اهمیت قلمداد شود. در این میان توجه صنعتی سازان داخلی کشور به انواع پوکه ساختمانی بر کسی پوشیده نیست.

انواع پوکه ساختمانی پوزولان سبکدانه کانیار

انواع پوکه پوزولان سبکدانه کانیار چیست؟ همان طور که قبلا در مشخصات عمومی پومیس ویژگی‌های آن را توضیح دادیم، پومیس پوزولان سبکدانه کانیار دارای انواع سایز پوکه معدنی است. پوکه کانیار از خاصیت پوزولانی و PH تقریبا خنثی برخوردار است. از این رو به عنوان افزودنی در بتن و اختلاط با سیمان کمک زیادی به ساخت بتن می‌کند. نتیجتا علاوه بر اینکه بتنی سبک تولید شده بلکه مقاومت فشاری نیز بسیار بالا می‌رود. در بخش بعد انواع پوکه ساختمانی پوزولان سبکدانه کانیار را به اختصار توضیح داده.

پوکه پودری پوزولان سبکدانه کانیارانواع پوکه پودری

پوکه پودری پوزولان سبکدانه کانیار دارای موادی مانند آلومینیم، کلسیم، منیزیم و دیگر مواد معدنی مهم هستند.

میزان سیلیس بالای 60 درصدی در پومیس پوزولان سبکدانه کانیار اثر مهمی در تولیدات دارد. طبق تحقیقات آزمایشگاهی پوکه ساختمانی پودری پوزولان سبکدانه کانیار به عنوان فیلر می‌تواند در بتن‌های خود تراکم به کار برده شود.

پوکه عدسی سبکدانه کانیار

پوکه عدسی سبکدانه کانیار علاوه بر تولید قطعات سبک ساختمانی کاربرد دارد، در تولید بتن نیز از آن استفاده می‌شود. انواع مقاومت فشاری بتن به عوامل زیادی بستگی دارد. مهمترین آنها عبارتند از: عیار سیمان، نسبت ماسه به سیمان، نسبت آب به سیمان، میزان عمل آوری و …. . اما مهمترین عامل مقاومت فشاری در بتن را که نباید فراموش کرد؛ جنس سنگدانه و دانه بندی مناسب آن است. پوکه ساختمانی عدسی سبکدانه کانیار به دلیل داشتن دانه بندی مناسب در چندین طرح پژوهشی تولید بتن سبک حاوی پومیس نتایج موفقی را بدست آورد.

 

 

انواع پوکه ساختمانی مخلوط سبکدانه کانیار

انواع پوکه مخلوط سبکدانه کانیار را به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنیم:

پوکه نخودی – بادامی سبکدانه کانیار

فروش سبکدانه مخلوط   پوکه نخودی – بادامی سبکدانه کانیار همانطور که از نامش پیداست ابعاد 12-30 را دارمی‌باشد. در کف سازی، شیب بندی ساختمان و حتی در روف گاردن Roof Garden کاربرد دارد. وزن سبک و مقاومت فشاری بالا، عایق صدا، حرارت و ضد حریق بودن از ویژگی ‌های پامیس سبکدانه کانیار است.

پوکه عدسی – پودری سبکدانه کانیار

فروش پوکه معدنی سایز ماسه‌ای   پوکه عدسی – پودری در تولیدات قطعات سبک ساختمانی کاربرد دارد. مانند پودری پوزولان سبکدانه کانیار در تولید بتن نیز استفاده می‌شود. نکته حایز اهمیت در پوکه ساختمانی عدسی – پودری به این دلیل است: میزان درصد ترکیب دانه عدسی و پودری یا همان پوکه معدنی سایز ماسه‌ای کانیار برای تولید کنندگان اهمیت بالایی دارد. هر چند این اختلاط از نظر اقتصادی نیز ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. نتیجتا پومیس کانیار به دلیل خاصیت پوزولانی مصرف سیمان را کم کرده و مقاومت بلوک را افزایش می‌دهد.

در بحث انواع پوکه ساختمانی دیدیم پوکه پودری پوزولان، پوکه مخلوط و عدسی سبکدانه کانیار با سایزبندی‌های مشخص برای عرضه به بازار و تولید قطعات سبک ساختمانی موجود می‌باشد. به راستی کاربرد پوکه معدنی چیست؟ آیا صرفا می‌توان به کاربرد پوکه معدنی تنها در ساخت و ساز بسنده نمود؟ در مطالب آینده بیشتر با کاربرد پامیس پوزولان سبکدانه کانیار آشنا خواهید شد.

انواع پوکه سبکدانه کانیار از نظر سایز به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

تولید عمده سبکدانه کانیار در سایزهای عدسی، نخودی -بادامی، پودری پوزولان با مش‌های مختلف و درشت دانه، تولید می‌شود.

پوکه عدسی سبکدانه کانیار چه کاربردی دارد؟

پوکه پوزولانی عدسی سبکدانه کانیار در تولید قطعات سبک ساختمانی مانند بلوک، آجر، پازل، جداول و موزاییک و … کاربرد دارد.

پوکه نخودی -بادامی سبکدانه کانیار چه کاربردی دارد؟

پوکه نخودی – بادامی سبکدانه کانیار دارای ابعاد 12-30 است. در کف سازی، شیب بندی ساختمان و حتی در روف گاردن Roof Garden کاربرد دارد.

پوکه پودری پوزولان کانیار چه کاربردی دارد؟

پوکه پودری پوزولان سبکدانه کانیار دارای موادی مانند آلومینیم، کلسیم، منیزیم و دیگر مواد معدنی مهم هستند. میزان سیلیس بالای 60 درصدی در پومیس پوزولان سبکدانه کانیار اثر مهمی در تولیدات دارد. در بتن خود تراکم و بتن پیش ساخته نتیجه مطلوبی حاصل کرده است.